Prohlédněte si
naše reference

prohlédnout


19.07.2018

V Ostravě–Svinově stavíme stanici pro ultrarychlé nabíjení elektrobusů

Dva nové unikátní elektrobusy EKOVA Electron 12, které letos dodáme mateřskému Dopravnímu podniku Ostrava, budou doplněny o nabíjecí infrastrukturu. Stavba nové nabíjecí stanice probíhá od května na točně pod svinovskými mosty.


Součástí stavby je kiosková transformační stanice a nabíjecí stanice, na kterou navazuje nabíjecí stojan o výkonu 450 kW s výstupním napětím 460 – 800 V DC, ukotvený na železobetonovém základu. Dobíjení bude realizováno pomocí ramena a pohyblivého sběrače (systém Opportunity Charging) umístěného na stojanu, které se k elektrobusu připojí přes střešní ližiny. Nabíjecí proces probíhá zcela automaticky a je zajištěn po příjezdu elektrobusu obousměrnou komunikací přes IR (infračervené záření) a po propojení nabíjecích kontaktů po metalickém vedení.

Jde o první stanici pro ultrarychlé nabíjení elektrobusů ve standardu Opportunity Charging v České republice a na Slovensku. Partnerem EKOVY v tomto projektu a dodavatelem nabíjecího systému je nizozemská společnost Heliox, která patří ke světovým lídrům na trhu rychlých systémů nabíjení v hromadné dopravě.

Extrémně krátká doba nabíjení - cca 300 sekund - umožní elektrobusu přibližně jednu hodinu jízdy. Díky až 15 ultra rychlým nabíjením za den se počítá s tím, že každý elektrobus denně ujede vzdálenost až 350 km. Systém dobíjení Opportunity Charging je pro Ostravu pilotním projektem. V jeho rámci Dopravní podnik oba nové elektrobusy nasadí na lince ze Svinova do klimkovických sanatorií.

EKOVA ELECTRIC plánuje uvést stanici do zkušebního provozu už v srpnu, včetně zkušebního nabíjení elektrobusů.
zpět