Prohlédněte si
naše reference

prohlédnout


26.10.2018

Elektrobusy s nabíjením Opportunity Charging už vozí cestující do Klimkovic

První cestující se dnes svezli ze Svinova do sanatorií Klimkovice novým elektrobusem s ultrarychlým nabíjením, prvním svého druhu v České republice.


Dva elektrobusy Ekova Electron 12 byly po úspěšných testovacích jízdách předány Dopravnímu podniku Ostrava (DPO), který je od 26. října nasazuje na lince 64 od svinovských mostů do klimkovických sanatorií a zpět. Vždy po návratu do Svinova se elektrobus nabíjí u nové stanice v režimu opportunity charging. Proces nabíjení trvá pouhých 300 vteřin a poté může elektrobus absolvovat až hodinovou jízdu.

Při nabíjení ve standardu Opportunity Charging se pantograf spouští z pylonu nabíjecí stanice do ližin ve střeše elektrobusu. Toto řešení, kdy nabíjecí konzole tvoří součást pevné infrastruktury stanice a nikoli vozidla, minimalizuje vlastní hmotnost elektrobusu ve prospěch cestujících (pro srovnání: hmotnost ližin na střeše je 15 kg, zatímco hmotnost tradičního pantografu může být až několikanásobná). Nízkopodlažní elektrobus pojme až 86 cestujících, kapacita zahrnuje 2 místa pro vozíčkáře nebo kočárky.

Mezi cestujícími, kteří se zúčastnili premiérové jízdy elektrobusu na lince 64, byl také starosta Klimkovic Zdeněk Husťák. Jak uvedl v tiskové zprávě DPO, počin Dopravního podniku Ostrava nasadit nové elektrobusy právě na trase do lázeňské lokality velmi vítá: „Po více jak šesti letech, co Klimkovice bojují o zachování čistého ovzduší ve městě a tedy i o ekologizaci dopravy, konečně přichází první výsledky. Radnice má už čtyři roky elektromobil a jsme z něj nadšeni, takže už víme, jak velká to bude změna.“
zpět